Active Beauty
Zápal močového mechúra: Ako s ním podľa odborníčky bojovať
čas čítania: min
Infekcie močových ciest

Zápal močového mechúra: Ako s ním podľa odborníčky bojovať

Infekcie močového mechúra sú pre mnohé ženy únavným, niekedy sa opakujúcim problémom. Urologička Dr. Andrea Gnad a gynekologička Dr. Eva Lunzer-Mühl radia, ako zápalu močového mechúra predchádzať a čo robiť, ak sa už zápal objaví.

Dr. Andrea Gnad je urologička s praxou v Salzburgu. Pre ACTIVE BEAUTY vysvetľuje, ako vzniká zápal močového mechúra a ako sa dá liečiť.

Dr. Eva Lunzer-Mühl je špecialistkou v oblasti gynekológie a pôrodníctva. Pre redakciu ACTIVE BEUATY vysvetľuje, o čo ide, keď sa hovorí o cystitíde počas medových týždňov a podobných zápaloch.

Urologičky Dr. Andrey Gnad a gynekologičky Dr. Evy Lunzer-Mühl sme sa opýtali, ktoré príznaky indikujú zápal močového mechúra a čo pri zápale pacientkam pomáha.

Čo rozumieť pod pojmom cystitída?

Dr. Andrea Gnad: „Cystitída alebo infekcia močových ciest vzniká, keď baktérie z oblasti pohlavných orgánov preniknú do močového mechúra a spôsobia tam zápal. Často sa to stáva po pohlavnom styku, avšak výnimkou nie je ani cystitída spojená s prílišným stresom v každodennom živote a k zápalu močového mechúra môže tiež prispievať nedostatok estrogénu po období menopauzy.“

Ako vzniká zápal močového mechúra?

Dr. Eva Lunzer-Mühl: „U žien vzniká zápal močového mechúra najčastejšie prenosom infekčných črevných baktérií (napríklad pri utieraní sa po toalete). Vzhľadom na anatomické danosti a krátku močovú rúru cesta z konečníka do močovej rúry nie je dlhá. Niekedy sú za časté infekcie močových ciest zodpovedné aj vrodené alebo získané malformácie močových ciest. Za normálnych okolností sa močové cesty dostatočne prečisťujú dodržiavaním dostatočného pitného režimu a pravidelným močením. Okrem toho kyslé prostredie pošvy chráni pred kolonizáciou močovej trubice patogénmi. Najčastejšími pôvodcami sú baktérie E. coli a enterokoky, ale sexuálnym stykom sa môžu prenášať aj stafylokoky, chlamýdie a gonokoky.“

Prečítajte si aj o iných sexuálne prenosných infekciách.

Aké sú príznaky cystitídy?

Dr. Andrea Gnadová: „Pacientky pociťujú pálenie pri močení, majú časté nutkanie na močenie, bolesti v podbrušku, kŕče v močovom mechúre a niekedy viditeľnú krv v moči.“

Je cystitída nákazlivá?

Dr. Eva Lunzer-Mühl: „Klasická infekcia baktériami črevnej flóry v zásade nákazlivá nie je, ale infekcie spôsobené chlamýdiami alebo gonokokmi áno.“

Ako dlho trvá infekcia močového mechúra?

Nekomplikovaná infekcia močového mechúra odznie po niekoľkých dňoch. Ak však príznaky neustúpia po troch dňoch a k stavu sa pridruží aj horúčka, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. V takomto prípade je zvyčajne potrebné nasadiť antibiotiká. Liečba infekcie močového mechúra potom trvá jeden až dva týždne.

Ako vyzerá domáca liečba pri cystitíde? Čo pomáha?

Brusnicová šťava:

Určite ste o tom už počuli, či už od starej mamy, mamy alebo najlepších kamarátok. Pri prvých príznakoch cystitídy pomáha pitie brusnicovej šťavy. Avšak funguje tento červený zázrak naozaj? „Brusnicová šťava je ako prostriedok prevencie pomerne nevýrazný,“ hovorí urologička Dr. Gnad. „Šťava okysľuje moč a zabraňuje baktériám priľnúť k stene močového mechúra. Pri dávkovaní sa však vždy treba riadiť odporúčaniami výrobcu, pretože koncentrácia preparátov sa môže naozaj veľmi líšiť.“

Po tomto článku budete odborníkom na brusnice.

Jablčný ocot:

Urologička Dr. Gnad radí nasledovné: „Rada odporúčam pitie jablčného octu pred spaním. Je cenovo dostupný, nenáročný a navyše okysľuje moč, čo baktérie nemajú rady. Najlepšie je vypiť večer dva až štyri centilitre s trochou vody.“

Diuretické čaje na podporu zdravia močového mechúra:

Niektoré bylinky sa môžu používať ako domáce podporné prostriedky, dá sa z nich pripravovať čaj, ktorý pri zápale močového mechúra pôsobí podporne. Tieto majú močopudný účinok a zabezpečujú dobré prečistenie močových ciest a močového mechúra. V lekárňach sú v ponuke v podobe špeciálnych bylinných zmesí, ktoré majú navyše protizápalové a protikŕčové účinky.
Dôležité: Pri kúpe sa ohľadom užívania poraďte s lekárnikom a neprekračujte predpísanú maximálnu dávku.

Na čo dbať v rámci prevencie, napríklad pokiaľ ide o intímnu hygienu?

1. Dostatočný pitný režim

Najlepšou prevenciou je a aj bude pitie veľkého množstva vody! Tekutinami sa myslí voda alebo čaj, pričom by ste mali dodržať dennú dávku aspoň 1,5 litra. Káva sa odporúča konzumovať len s mierou, sladeným nealkoholickým nápojom a alkoholu je lepšie sa vyhýbať. Baktérie, ktoré spôsobujú zápal močového mechúra, sa živia cukrom, a preto sa pri konzumácii alkoholu a soft drinkov môžu nerušene množiť.

2. Len nie plný močový mechúr

Kto veľa pije, ten musí chodiť aj častejšie na toaletu - a presne tak by to aj malo byť. Ak baktérie zostávajú v močovom mechúre príliš dlho, môžu sa rýchlo množiť. Preto by ste vždy pri nutkaní na močenie mali ísť na toaletu a tiež sa vždy pri močení uistiť, že ste úplne vyprázdnili močový mechúr.

3. Dbať na správnu intímnu hygienu

„Nedostatočná hygiena, nový partner alebo niektoré sexuálne praktiky môžu zvýšiť riziko infekcií močových ciest. Avšak prirodzenú ochrannú funkciu slizníc narúša aj nadmerná intímna hygiena a najmä používanie príliš veľkého množstva mydla. Baktérie sa tak môžu ľahšie prichytávať na slizniciach,“ vysvetľuje gynekologička Dr. Lunzer-Mühl. Pokiaľ ide o intímnu hygienu, ženy by mali používať len jemné prípravky s pH, ktoré je pre nich vhodné. Príliš agresívne prípravky intímnej hygieny nielenže dráždia sliznice, ale ničia aj prirodzený kyslý plášť.

4. Teplé oblečenie

Najmä v chladnom období by sa ženy, ktoré už boli postihnuté zápalom močového mechúra alebo sú náchylné na opakovaný zápal močového mechúra, mali obliekať teplo. V rámci zdravia močového traktu je dôležité nosiť vhodné teplé oblečenie najmä v oblasti obličiek (na jeseň a v zime žiadne topy s odhaleným bruchom!) a tiež je dôležité udržiavať si v teple nohy, ponožky sa častokrát postarajú o dobrý krvný obeh.

Čo robiť pri infekcii močového mechúra počas medových týždňov?

Dr. Eva Lunzer-Mühl: „Častý sexuálny styk zaťažuje vaginálnu sliznicu, čo samozrejme vplýva aj na vaginálne prostredie, ktoré sa tým mení. Pri prenikaní penisu sa môžu do pošvy dostať baktérie z črevnej flóry. Vzhľadom na anatomické danosti a krátku močovú trubicu u žien existuje vyššie riziko, že sa infekčné baktérie usadia v sliznici močovej trubice a budú migrovať smerom nahor. Preto je dôležité dostatočne piť a po styku ísť na toaletu vyprázdniť močový mechúr. Vďaka tomu sa z tela väčšina baktérií vyplaví. Ak však ťažkosti pretrvávajú, je prospešné po dobu niekoľkých dní užívať čaj na podporu zdravia močového mechúra alebo bylinné prípravky, ako sú brusnice alebo ešte lepšie výťažok z chrenu a kapucínky. Často je však nevyhnutné podstúpiť liečbu antibiotikami. Lekárska pomoc je už nevyhnutná, ak sa k ťažkostiam pridruží aj horúčka, bolesti v podbrušku alebo krv v moči.“

Môže sa vaginálna kvasinková infekcia podobať infekcii močového mechúra?

Dr. Eva Lunzer-Mühl: „Mykotický zápal pošvy sa zvyčajne prejavuje belavým drobivým výtokom a tiež svrbením a pálením v oblasti pyskov. Vo väčšine prípadov je zápal močového mechúra ľahko odlíšiteľný od vaginálnej plesne.“

Akú úlohu zohráva nedostatok estrogénu počas menopauzy pri infekciách močového mechúra?

Dr. Eva Lunzer-Mühl: „V dôsledku lokálneho nedostatku estrogénu sa epitel vystielajúci pošvu vekom stenšuje a stáva sa zraniteľnejší. Okrem toho sa tiež mení zloženie vaginálnej flóry. Zatiaľ čo v premenopauze osídľujú vaginálnu sliznicu najmä baktérie mliečneho kvasenia, ktoré udržiavajú prostredie kyslé, v postmenopauze sa v dôsledku nedostatku estrogénu vaginálne bakteriálne zloženie mení. Tvoria ho najmä baktérie črevnej a kožnej flóry, ktoré môžu kolonizovať močovú trubicu.“

Spoznajte 8 príznakov menopauzy.

Aké sú možnosti liečby cystitídy?

Dr. Eva Lunzer-Mühl: „Ak sú sprievodné ťažkosti len mierne, v niektorých prípadoch môže dostatočne pomôcť aj pitie diuretického čaju alebo bylinných produktov s chrenom a extraktom z kapucínky. Často je však potrebné nasadiť na niekoľko dní antibiotickú liečbu.“

Kedy je už nutné vyhľadať lekársku pomoc?

Doktorka Andrea Gnad: „Niekedy nepomôžu ani tie najlepšie preventívne opatrenia a infekcii močového mechúra sa jednoducho človek nevyhne. Pri akútnej infekcii močového mechúra je nutné bezpodmienečne vyhľadať lekársku pomoc. Zápal močového mechúra sa vyznačuje horúčkou, bolesťou v boku a typickými ťažkosťami, ktoré sú prítomné pri infekciách močových ciest. Antibiotická liečba je rovnako nevyhnutná aj v prípade, ak je v moči prítomná krv. Ak budete zahájenie liečby odkladať, riskujete, že infekcia postúpi a v horšom prípade môže viesť až k pyelonefritíde.“

Tieto výrobky vám môžu pomôcť pri zápale močového mechúra:

Domáci prostriedok pre prevenciu

Jablčný ocot od dmBio

Kúpiť online na mojadm.sk

Prvá pomoc

Urologický čaj s brusnicami od Herbex

Kúpiť teraz na mojadm.sk

Zur Unterstützung der Blase und der Harnwege

„Kürbis Plus Cranberry Femin Kapseln“ von Abtei

Jetzt im dm Online Shop kaufen

Nahrungsergänzungsmittel mit Cranberry

„aktiv Heiße Cranberry mit Vitamin C + Zink Pulver“ von Doppelherz

Jetzt im dm Online Shop kaufen

x
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Skúste to s inými hľadanými výrazmi.